Jak dbać o lakier na karoserii? Specjalista radzi

Każda pora roku w większym czy mniejszym stopniu będzie wpływać na stan karoserii naszego samochodu. Jeśli chcemy chronić lakier przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi trzeba zwracać uwagę na kilka prostych wskazówek. Piękny i lśniący lakier to wizytówka każdego samochodu.

Co takiego będzie szkodzić lakierowi?

Najbardziej niekorzystny okres dla lakieru to oczywiście czas miesięcy jesiennych i zimowych. Opady i większa wilgotność sprawią, żę ryzyko korozji jest większe. Zjawisko to potęgują wszelkie środki chemiczne, które są stosowane przez drogowców, by lód nie utrzymywał się najezdni. Niestety musimy pamiętać, że także w okresie wiosny i lata nasz lakier nie jest całkiem bezpieczny i będzie narażony na różne szkodliwe czynniki. Między innymi promienie słoneczne będą powodować matowienie lakieru i nie wygląda on estetycznie. Kolejne zagrożenie to ptasie odchody i do tego również owady, które będą niszczyć powłokę lakierniczą. Zagrożeniem będą także uszkodzenia mechaniczne wynikające między innymi z uderzenia kamieniami spod kół innych pojazdów.

Jak pielęgnować lakier

Proces pielęgnacji lakieru jest złożony i powinno się dbać o niego przez cały okres użytkowania samochodu. Przede wszystkim ważne jest regularne mycie karoserii. Silne zanieczyszczenia jak ptasie odchody czy owady należy usuwać bardzo szybko, by nie wchodziły w reakcję z lakierem. Możemy w tym celu używać różnych środków chemicznych, które pozwolą usunąć te zabrudzenia. Kiedy powłoka będzie oczyszczona i uszkodzenia usunięte będzie można wykonać ostatnie zadanie jakim będzie woskowanie. Woskowanie powinno się zacząć od górnych elementów karoserii używając do tego bawełnianej ściereczki. W celu uniknięcia smug wosk będzie nakładany cienkimi warstwami. Proces woskowania powinien być wykonany w temperaturze 15-25 stopni. Woskowanie to proces zajmujący sporo czasu, ale trzeba wykonać go dokładnie, by efekt był zadowalający.

Gdy na pielęgnację jest za późno

Jeśli lakier samochodu będzie zniszczony i dawno stracił blask w wyniku zaniedbań pielęgnacyjnych powinniśmy stosować bardziej radykalną metodę, jaką jest polerowanie mechaniczne. Polerka samochodowa to bardzo popularne urządzenie stosowane przez profesjonalne zakłady blacharsko lakiernicze, ale także przez amatorów. Jeśli jednak nie mamy doświadczenia w polerowaniu lakieru powinno się zostawić to do wykonania fachowcom. Polerowanie mechaniczne będzie niwelować uszkodzenia, rysy i przebarwienia jakie na lakierze powstają, uzyska się na nowo doskonały blask.