Szczotka czy gąbka? Co jest lepsze dla lakieru?

Samodzielne, ręczne mycie samochodu ma właściwie tylko plusy. Nie będzie drogie i może być bardzo przyjemnym zajęciem, gdy doprowadzimy do tego, że auto będzie wyglądać doskonale. Jeśli jednak ma być skuteczne i bezpieczne dla lakieru trzeba się zastanowić czego w tym przypadku będziemy potrzebować. Czy wybrać szczotkę czy gąbkę?

Wydaje się, że wszystko będzie proste. Warto znaleźć trochę czasu i dobrą pogodę bez deszczu i można rozpocząć mycie samochodu. Oczywiście wizyta w myjni będzie zajmować mniej czasu, ale nie będzie takiej skuteczności na jaką można liczyć przy myciu ręcznym. Z pozoru wydaje się proste mycie samochodu, dobry szampon, woda, myjka ciśnieniowa. Na koniec wosk i wycieranie ściereczką. Jeśli jednak ktoś już mył sam samochód pewnie wie, że sprawa nie jest taka prosta jakby się to mogło wydawać. Samochód wyczyścić porządnie nie będzie łatwo szczególnie, gdy będziemy chcieli umyć wszystkie jego zakamarki z dużą dokładnością. Warto się miedzy innymi zastanowić nad tym czym powinno się taki samochód myć, by rzeczywiście osiągnąć zadowalające efekty.

Szczotka

Używanie szczotki budzić będzie wiele kontrowersji. Niektórych samo określenie szczotka do mycia samochodu już będzie oburzać. Twierdzą, że to idealny sposób na to, by doprowadzić do porysowania samochodu. I pewnie jest w tym nieco racji, ponieważ jeśli szczotka będzie źle dobrana porysowanie będzie rzeczywiście bardzo łatwe, trzeba więc na to uważać. Stara szczotka z twardym włosiem to gwarantowane zniszczenie lakieru. Lepiej więc tego unikać. Da się jednak dobrać taką szczotkę, która będzie skuteczna i bezpieczna przy myciu samochodu. Najważniejsze by była wykonana z miękkiego i gęstego włosia. Najlepiej ze specjalnego tworzywa sztucznego. Po drugie musi być czysta, największym zagrożeniem są drobinki piasku we włosiu, dlatego trzeba pamiętać o dokładnym opłukiwaniu, oczyszczeniu szczotki.

Mycie auta gąbką

Gąbka

Druga opcja to używanie gąbki, która będzie trochę popularniejszym rozwiązaniem. Na pierwszy rzut oka wydaje się ona bardziej godna zaufania niż szczotka, jednak i w tym przypadku jeśli będziemy działać niedbale wszystko możemy zniszczyć. Przede wszystkim trzeba będzie bardzo dokładnie płukać gąbkę. Jednocześnie nie może mieć ona porowatych struktur z małymi otworami, ponieważ wtedy wnikać będzie tam piasek i kurz, które będą prowadzić niestety do zniszczenia lakieru. Jeśli zostanie choć jedno ziarnko mamy gwarancję, że lakier będzie porysowany. Dlatego również na gąbkę będzie trzeba uważać, by nie okazała się złym wyborem.