Częste mycie auta niszczy lakier – prawda czy fałsz?

Lakierowanie jednego elementu pojazdu to koszt nawet kilkuset złotych. Czy częste mycie może doprowadzić do uszkodzenia powłoki lakieru?

Każdy kierowca będzie zgadzał się z tym, że samochód prezentuje się dużo lepiej, gdy będzie dokładnie umyty a jego lakier połyskuje w słońcu. To zasada, której nie daiś zaprzeczyć i sprawdza się przy wszystkich samochodach. Aby jednak do tego stanu doprowadzić trzeba włożyć sporo trudu. Pielęgnacja auta to tak naprawdę wiele różnych czynności mycie, czyszczenie, polerowanie. Już samo mycie może sprawić wielu osobom kłopot. Warto wiedzieć jak powinno się dokonywać mycia samochodu, by go nie uszkodzić, by nie doprowadzić do porysowania lakieru.

Jak często myć samochód

Zasadniczo wydaje się, że to odpowiedź dużo prostsza niż mogłoby się wydawać. Samochód myjemy wtedy, gdy będzie tego potrzebował a więc tak naprawdę będzie brudny. Dużo więc będzie zależeć od tego jak użytkujemy taki pojazd, w jakich warunkach. Trzeba kontrolować w jakim znajduje się stanie i wybierać ten odpowiedni moment na jego mycie.

Czy mycie niszczy lakier?

Tutaj oczywiście odpowiedź jest już bardziej skomplikowana. Przede wszystkim na początek warto powiedzieć, że obecnie wykorzystywane lakiery są już jakościowo na bardzo dobrym poziomie, nie ulegają tak łatwo zniszczeniu, raczej nie pojawia się na nich korozja. Mimo to również wymagają odpowiedniej dbałości. Obecnie dla komfortu kierowców powstały myjnie bezdotykowe, które na pewno są dla nas wygodne, ale niestety nie są tak bardzo dobre dla naszego lakieru. Jeśli będziemy w taki sposób myli auto możemy się obawiać, że takie mycie doprowadzi do pojawienia się mikrorys. Dodatkowo woda uderza w lakier z bardzo dużą siłą, pod dużym ciśnieniem i nie mamy gwarancji, że auto będzie bezpieczne. Gdy takich wizyt na automatycznej myjni zaliczymy kilka zobaczymy przede wszystkim w słońcu, żę na naszym lakierze pojawiły się mikrorysy i nie wygląda już tak dobrze.

Wady częstego mycia auta

Jeśli chcemy myć auto bez obaw o zniszczenia lakieru powinno się tego dokonywać ręcznie. Często mamy niestety problem, by takie mycie sobie zorganizować. Jeśli jednak uda się zorganizować plac do mycia i dostep do wody warto to zrobić. W trakcie mycia trzeba dbać o to, by usunąć wszelkie zanieczyszczenia suche i następnie używać dwóch wiader, tak by zawsze mieć możliwość wypłukania ścierki, by nie doszło do porysowania karoserii. Nie można nadmiernie naciskać na karoserię, w trakcie mycia wykonuje się koliste ruchy. Jeśli chcemy dobrze zadbać o auto po wykonaniu mycia trzeba się także postarać o woskowanie karoserii.