Sposoby na przejrzystą szybę - najlepsze porady

Czysta szyba w samochodzie to nie tylko kwestia estetyki całego pojazdu, bo na niewiele zda się jego umycie i nawoskowanie, jeśli szyby będą brudne, ale także kwestia bezpieczeństwa. Większość kierowców denerwują smugi pojawiające się po zabrudzeniach roztartych tylko przez wycieraczki, resztki owadów podobne problemy. Zwykły płyn i pióra wycieraczek nie są zwykle specjalnie skuteczne. Szkło jest materiałem wytrzymałym i stosunkowo łatwym do czyszczenia, ale wszystko ma swoje granice. Tym bardziej, jeśli mamy do czynienia z brudem wżartym.

Powłoka hydrofobowa

Powłoka hydrofobowa to tak zwana niewidzialna wycieraczka, ponieważ pozwala ona na usuwanie z szyb wody razem z brudem. Na szyby nakłada się specjalną substancję, która utrudnia przywieranie do niej wody, przez co pojawiająca się na szybie wilgoć formuje krople i razem z brudem szybko z niej spływa. Takie powłoki zazwyczaj nakłada się na zewnętrzną stronę szyb, wszystkich szyb, po czym pozostają tam na długo. Zazwyczaj powłoka działa przez około 10 000 kilometrów. W przypadku szyb bocznych i tylnych efekt jest nawet kilkukrotnie trwalszy.

Powyższe odnosi się do powłok profesjonalnych nakładanych w warsztatach samochodowych. Samodzielnie można nałożyć preparaty jedno- i dwuskładnikowe, które działają przez kilka dni lub tygodni. Preparaty trójskładnikowe są trudne w nakładaniu i wymagają odpowiedniego przygotowania, ale pozwalają zabezpieczyć szybę na kilka miesięcy.

Nie wszystko jest jednak takie różowe. Woda z powierzchni hydrofobowej usuwana jest przez wiatr, który jest wystarczająco silny dopiero przy prędkości ponad 60 kilometrów na godzinę. W mieście nie tylko powłoka nie będzie działała, ale znacznie utrudni działanie wycieraczek, które potrzebują mokrej powierzchni do pracy. Powłoka hydrofobowa nigdy nie jest mokra.

Polerowanie

Problemem szyb są też drobne ryski pojawiające się na nich. Usunąć je można przez polerowanie, ale zbyt częste powtarzanie zabiegu może uszkodzić ich powierzchnię.

Usuwanie owadów

Rozbite na szybie owady to problem, którego zdrapywanie jest złym pomysłem. Skutek jest gorszy od samego problemu. Zawsze trzeba korzystać ze specjalnych preparatów do usuwania owadów, które potem trzeba też dokładnie zmyć z samochodu po zastosowaniu.

Czyszczenie szyb

Czyścimy od środka

Brudna szyba nie zawsze jest brudna po prostu z zewnątrz. Zawsze trzeba też zwrócić uwagę na zanieczyszczenia obecne w środku, ponieważ wiele substancji może się osadzać właśnie od środka i powodować, że widoczność przez szybę nie będzie najlepsza.