Polerowanie lakieru. Od czego zacząć?

Polerowanie lakieru jest czynnością, która może zmieniać oblicze naszego pojazdu. Doprowadzi do usunięcia wielu rys, przywróci dawny blask. Od czego więc zacząć? Wiele osób chce dokonywać polerowania samodzielnie. I nie będzie w tym nic dziwnego, jednak trzeba pamiętać, że samodzielne polerowanie raczej nie przyniesie takich efektów jak profesjonalne zabiegi. Jeśli ktoś nie ma doświadczenia w ogóle powinien zrezygnować z polerowania z użyciem maszyny polerskiej, ponieważ można całkowicie zniszczyć lakier. Jeśli już ktoś chce wykonać to samodzielnie powinien zacząć od polerowania ręcznego.

Ręczne polerowanie. Jak zacząć?

Zanim rozpoczniemy pracę musimy mieć niezbędny sprzęt. Podstawowym narzędziem będzie pasta polerska. Dodatkowo przygotować trzeba sobie odpowiednią ścierkę, która będzie służyć do nakładania pasty i drugą, która służyć będzie do polerowania lakieru. Przed przystąpieniem do prac dokładnie myjemy auto a potem je suszymy. Polerowanie na mokrym lakierze nie da dobrych efektów, pasta się ślizga a osiągnięcie efektu jest praktycznie niemożliwe.

Jeśli auto jest umyte i dobrze wysuszone można przygotować powierzchnię co będzie związane z zabezpieczeniem tych elementów, które nie będą polerowane. Szczególną troską otacza się chromowane elementy a takżę lampy pojazdu. Gdy powierzchnia jest przygotowana można nakładać pastę. Najlepiej nałożyć cienką warstwę i odczekać kilka minut aż pasta wyschnie. Wtedy będzie można rozpocząć jej ścieranie. Wykonuje się koliste ruchy i w ten sposób będzie się dokonywać właśnie polerowanie takiego lakieru. Jeśli polerowanie nie daje efektu można wykonać trzy razy taki proces. Jeśli rysa jest dalej bardzo widoczna to znak, że polerowanie nic nie da i konieczna będzie wizyta u lakiernika, który profesjonalnie zajmie się takim lakierem.

Ręczne polerowanie lakieru w samochodzie

Po tym jak polerowanie ręczne zostanie wykonane należy zabezpieczyć lakier przed czynnikami atmosferycznymi. Jeśli na lakierze jest sporo rys można kupić wosk koloryzujący za około 20 zł. Właściwości takiego wosku pozwolą zlikwidować niektóre rysy występujące na lakierze. W przypadku gdy lakier nie wzbudza naszych większych wątpliwości można użyć wosk Sonax albo też Wosk firmy K2.

Pomimo wielu różnych opinii na temat polerowania raczej powinno się rezygnować z polerowania z użyciem maszyny, gdy nie mamy doświadczenia. Niestety bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia nie będziemy w stanie tego dobrze zrobić. Jeśli chcemy, by auto dobrze wyglądało lepiej będzie skorzystać z pomocy dobrych specjalistów.