Szyby w samochodzie – jak przygotować je na zimę?

Prowadzenie samochodu zimą nie jest łatwe. Komfort i bezpieczeństwo jazdy znacznie podnoszą jednak zadbane szyby. Warto poświęcić trochę czasu i pracy, by odpowiednio przygotować je do zimy. Jakie sposoby będą najlepsze?

Niewidzialna wycieraczka

Aplikowanie „niewidzialnej wycieraczki” należy zawsze zacząć od dokładnego umycia i odtłuszczenia szyby. Nie mogą na niej pozostać żadne zacieki czy zabrudzenia, ponieważ w efekcie powstaną refleksy świetlne, utrudniające prowadzenie samochodu i pogarszające widoczność drogi. Gdy szyba jest już dokładnie przygotowana, pozostaje nałożenie preparatu za pomocą suchej ściereczki z mikrofibry, kolistymi ruchami. Preparat „niewidzialna wycieraczka” ma w swoim składzie silikon, który powoduje odpychanie kropelek wody i ich spływanie z szyby bez tworzenia zacieków. Dzięki „niewidzialnej wycieraczce” szron trudniej osadza się na szybach podczas ujemnych temperatur, a błoto mniej do nich przylega.

Coś na parę

Takie preparaty znakomicie sprawdzają się nie tylko na szybach wewnątrz pojazdu, ale nawet na lusterkach pojazdu. Ich działanie ogranicza osiadanie pary na powierzchni szyb, co skutkuje lepszą widocznością w deszczu, nocą, a także podczas mrozów. Preparaty antyparowe zapobiegają też czasem matowieniu - jest to zaznaczone na opakowaniu.

Solidne wycieraczki

Przede wszystkim, ich pióra powinny być w dobrym stanie. Wymiana piór niewiele kosztuje i nie zajmuje dużo czasu, a może znacząco wpłynąć na komfort jazdy samochodem. Nie warto zbyt mocno oszczędzać na piórach – najtańsze szybko się zniszczą, mogą porysować szybę lub niedokładnie zbierać z niej wodę.

Dobry płyn do spryskiwaczy

Letni płyn do spryskiwaczy zamarza, gdy temperatura spada poniżej zera – a to tworzy spory kłopot. Najlepiej spuścić go ze zbiornika przed pierwszymi przymrozkami i napełnić go zimowym płynem. Następnie należy kilkukrotnie uruchomić spryskiwacze, by pozbyć się starego płynu z przewodów.

Skrobaczka do zadań specjalnych

Dobra skrobaczka do szyb powinna być poręczna, z rączką antypoślizgową, a także na tyle wytrzymała, by prędzej usuwała lód z szyb, niż pękała. Dlatego warto zainwestować w solidny model wykonany z materiału trwalszego niż plastik – na przykład z mosiądzu lub miedzi.

Ochrona szyb samochodowych

A gdy szyby już zamarzną...

Zima bywa bezlitosna – niekiedy zamraża szyby, które może uratować tylko odmrażacz. Warto nosić go zimą przy sobie, schodząc do samochodu. Pierwszym krokiem do odmrożenia szyb powinien zawsze być odpalony silnik i nawiew – jeśli warstwa jest zbyt gruba, warto zastosować odmrażacz.