Jak pozbyć się zapachu dymu z samochodu

Nie ma to jak zapach nowego samochodu, ale nigdy nie utrzymuje się on tak długo, jak byśmy sobie tego życzyli. Codzienne podróże, jedzenie w samochodzie i dzieci wskakujące do niego po treningu piłki nożnej mogą przyczynić się do powstania nieprzyjemnych zapachów w samochodzie.

Jednak nic nie jest tak trudne do usunięcia, jak dym papierosowy. Czy wiesz, jak pozbyć się zapachu dymu z samochodu, aby przywrócić go do stanu jak nowy?

Aby usunąć zapach dymu, należy najpierw oczyścić pojazd. Należy usunąć wszystkie śmieci, cząstki stałe i opadły popiół. Konieczne będzie także dokładne wyczyszczenie całego wnętrza, ze szczególnym uwzględnieniem tapicerki i otworów wentylacyjnych. Można zakupić komercyjne środki czyszczące lub wybrać naturalne domowe sposoby usuwania nieprzyjemnych zapachów.

W tym artykule opisujemy kroki, które należy podjąć, aby usunąć zapach dymu z pojazdu. Omówimy także kilka domowych sposobów, które można wypróbować.

Spis treści show Jak pozbyć się zapachu dymu z samochodu Krok 1: Usuń pozostałości Krok 2: Wyczyść popielniczkę Etap 3: Wyczyść powierzchnie wewnętrzne Krok 4: Wymień filtr kabinowy Usuwanie zapachu dymu z nawiewów samochodowych Usuwanie zapachu dymu z foteli skórzanych Domowe sposoby na usunięcie zapachu dymu z samochodu 1. Biały ocet 2. Soda oczyszczona 3. Węgiel drzewny 4. Owoce cytrusowe 5. Fusy z kawy 6. Bibułki do suszarek 7. Żwirek dla kota

Jak pozbyć się zapachu dymu z samochodu

Krok 1: Usuń śmieci

Zanim pozbędziesz się uciążliwych zapachów z samochodu, musisz go najpierw posprzątać. Jeśli wokół leżą śmieci i gruz, zapachy będą ponownie przenikać do kabiny.

Po usunięciu ogólnego brudu zwróć uwagę na powierzchnie, na które mógł spaść popiół. Wyjmij odkurzacz i upewnij się, że nic nie zostało.

Krok 2: Wyczyść popielniczkę

Jeśli używasz popielniczki, nadszedł czas, aby ją wyczyścić. W końcu zapachy nigdy nie znikną z zapełnionej popielniczki.

Wyjmij popielniczkę z samochodu i dokładnie ją umyj. Zanim włożysz ją z powrotem, pozostaw ją poza pojazdem na co najmniej 24 godziny, aby wyschła i przewietrzyła się.

Krok 3: Wyczyść powierzchnie wewnętrzne

Aby zapach mógł się ulotnić, należy wyczyścić wszystkie powierzchnie wewnętrzne. Do większości twardych plastików można użyć samochodowego środka czyszczącego do wielu powierzchni. Należy również wyczyścić okna specjalnym środkiem do czyszczenia szyb.

Upewnij się, że wybrałeś odpowiedni środek czyszczący w zależności od rodzaju tapicerki. Jeśli masz skórzane siedzenia, użycie środka do czyszczenia tapicerki materiałowej będzie szkodliwe.

Krok 4: Wymień filtr kabinowy

Filtr kabinowy jest odpowiedzialny za usuwanie alergenów i zanieczyszczeń z wnętrza pojazdu. Jeśli palisz w samochodzie, filtr kabinowy pochłania również zapach papierosów.

Nawet jeśli nie jesteś palaczem, musisz regularnie wymieniać filtr kabinowy. Zalecany harmonogram przeglądów można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu.

RELATED: 5 objawów złego działania kabinowego filtra powietrza

Pozbądź się zapachu dymu z samochodowych kratek wentylacyjnych

Jeśli po wyczyszczeniu całego pojazdu nadal czuć zapach dymu, może on pochodzić z otworów wentylacyjnych układu ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Można kupić środek do czyszczenia otworów wentylacyjnych, który pozwoli na całkowite oczyszczenie systemu.

Rozpylić środek czyszczący w otworach wentylacyjnych i włączyć klimatyzację na pełny gaz. Upewnij się, że recyrkulator powietrza jest również włączony. Pozostawić system na około 15 minut, aby usunąć nieprzyjemne zapachy.

Usuwanie zapachu dymu z foteli skórzanych

Fotele skórzane wymagają więcej uwagi niż typowa tapicerka materiałowa. Zapach papierosów może przeniknąć do skórzanych siedzeń i stanowić problem podczas próby jego usunięcia.

Zalecamy wybór specjalnego środka do czyszczenia skóry. Niektóre produkty są nawet wyposażone w odłączaną szczotkę, która pozwala dotrzeć głębiej do powierzchni. Zacznij od użycia minimalnej ilości środka do czyszczenia skóry i stopniowo zwiększaj jego ilość, aż zapach zostanie usunięty.

RELATED: 8 zapachów i aromatów samochodowych, których nie należy ignorować

Domowe sposoby na usunięcie zapachu dymu z samochodu

1. Biały ocet

Jeśli spojrzysz na większość domowych przepisów na sprzątanie, znajdziesz w nich biały ocet jako składnik. Produkt ten jest nie tylko niedrogi, ale zawiera też kwas octowy, dzięki czemu doskonale nadaje się do usuwania zapachów.

Możesz wlać trochę białego octu do głębokiej miski lub kubka i pozostawić go na noc w samochodzie. Gdy wrócisz rano, zapach papierosów powinien być znacznie mniejszy. Możesz również użyć go do wyczyszczenia niektórych powierzchni.

2. Soda oczyszczona

Jeśli chcesz usunąć zapachy w swoim domu, często używasz sody oczyszczonej. Proszek ten z łatwością pochłania zapachy, dlatego otwarte pudełko często umieszcza się w lodówce.

Sodę oczyszczoną można także wykorzystać do usuwania zapachów w samochodzie. Rozsyp trochę proszku na dywanach i materiałowej tapicerce. Pozostaw na kilka minut, a następnie odkurz.

3. Węgiel drzewny

Jeśli masz śmierdzący dom, być może w przeszłości używałeś brykietów z węgla drzewnego, aby odświeżyć otoczenie. Węgiel drzewny jest znany z tego, że eliminuje zapachy, a nie tylko je maskuje.

Jeśli masz trochę dodatkowego węgla drzewnego, możesz umieścić go w misce w samochodzie na kilka dni. Powinien on z łatwością wchłonąć zapach papierosów.

4. Owoce cytrusowe

Każdy uwielbia zapach owoców cytrusowych, choć mają one tendencję do wywoływania głodu. Jeśli chcesz rozjaśnić wnętrze swojego samochodu, możesz sięgnąć po popularne owoce cytrusowe.

Aby uzyskać przyjemny zapach, użyj w samochodzie skórek pomarańczy, limonki lub cytryny. Możesz pozostawić je w kabinie na kilka dni, aby uzyskać orzeźwiające wrażenia.

5. Fusy z kawy

Fusy z kawy to kolejny produkt spożywczy, który jest znany z usuwania nieprzyjemnych zapachów. Jest to również wspaniały zapach, który pomaga obudzić się rano.

Po zaparzeniu kawy zachowaj fusy, aby umieścić je w samochodzie. Nie wyeliminuje to wprawdzie zapachu, ale silny zapach kawy pomoże zamaskować dym papierosowy.

6. Arkusze do suszarki

Papierowe ściereczki do prania są powszechnie używane do prania, ale mają swoje zastosowanie także w samochodzie. Można nimi przecierać siedzenia z tkaniny, aby wyeliminować niektóre zapachy.

Choć nie wyeliminuje to całkowicie zapachu w samochodzie, pomoże go usunąć. Ponadto możesz wybrać różne zapachy w zależności od swoich preferencji.

7. Żwirek dla kota

Ostatnim domowym środkiem jest stary, dobry żwirek dla kota. Wiesz, jak dobrze radzi sobie z pochłanianiem oleju na podjeździe, ale można go również stosować do usuwania niektórych zapachów, w tym zapachu papierosów.

Umieść żwirek w misce i pozostaw go w samochodzie na kilka dni. W razie potrzeby powtórz ten proces, używając świeżego żwirku, aby pozbyć się uporczywych zapachów.